JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI dziecięcych i rodzinnych - Photography of Moments

TRANSLATE

Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie chronione są prawami autorskimi © Anja Duda



Co należy zabrać ze sobą na sesję dziecięcą lub rodzinną i jak się do niej przygotować?


Swoje zdjęcia zawsze wykonuję perfekcyjnie, ale oczekuję też w tym zakresie współpracy z Twojej strony, abyś potem miała/miał uczucie satysfakcji z efektów naszej wspólnej pracy.


Chciałabym bardzo, aby nasze sesje zawsze pozostały w Twojej pamięci, jako niezapomniane, wspaniałe chwile i nowe, fajne doświadczenie, a fotografie, które tu powstaną cieszyły oczy, radowały serca i wywoływały najpiękniejsze wspomnienia.


Jeśli wspólnie się do nich dobrze przygotujemy, to na pewno takie właśnie będą. Na zdjęciach każdy detal, każdy szczegół ubrania, czy ciała jest bardzo widoczny. To, czego nawet nie widać na pierwszy rzut oka, na zdjęciu wręcz „krzyczy“ wyrazistością.


Przygotowanie do sesji nawet tej bez szczególnej okazji - dziecięcej czy rodzinnej jest tak samo ważne, jak w przypadku zdjęć ślubnych czy komunijnych.


Myślę, że Tobie również zależy, aby wszystko wyglądało estetycznie i porządnie.

Może te moje prośby wydają Ci się teraz mocno przesadzone, ale uwierz mi, to zupełnie normalne szczegóły, które potem decydują o wyjątkowości zdjęć.


Nie stresuj się tym zbytnio, jeśli coś umknie Twojej uwadze, niektóre rzeczy będzie można poprawić na miejscu, zawsze służę radą i pomocą.


Oto główne moje sugestie:


• makijaż u pań delikatny lub profesjonalny (ta sama kolorystyka skóry twarzy i reszty ciała,

• skóra twarzy matowa, nie świecąca, proszę zabrać puder transparentny, również dla panów,

• usta nawilżone, nieszorstkie i niepopękane,

• paznokcie u rąk i nóg bez odprysków lakieru,

• buty na przebranie do sesji w studio lub w domu, czyste również podeszwy,

• czyste okulary,

• dla bobasków: ceratka do przewijania, pieluchy, smoczek, szczotka do włosów oraz jakiś „pocieszyciel” w formie zabawki, kocyka itp.,

• dla wszystkich dzieci: przekąski i napoje oraz coś miłego do przytulenia i coś awaryjnego na tzw. „przekupstwo” na wypadek złego humorku,

• ubrania wyprasowane, spójne kolorystycznie z ubraniami reszty osób na zdjęciu,

• ubrania wyglądające jak nowe: nie zmechacone (bez tzw. kulek), bez włosów i sierści,

• ubrania bez wystających metek/naszywek producenta, nitek,

• wszyscy uczestnicy sesji zdrowi (nieprzeziębieni) i wypoczęci,

• oczy „wyspane”,

• proszę przede wszystkim zabrać maksimum cierpliwości i miłości w przypadku sesji rodzinnych i dziecięcych.


Jeszcze garść informacji o ubraniach:


Nawet, jeśli dzieci będą przebierane w moje stroje, to warto zabrać ze sobą dużo różnych ubranek, czapeczek, szalików, skarpetek, bucików i przytulanek. Nigdy bowiem nie wiadomo, co w danym momencie bardziej nam się przyda do kompozycji.


Ubrania powinny być bez krzykliwych wzorów i napisów. Jasne, pastelowe kolory najlepiej wyglądają na tego typu zdjęciach, ale często też biel i czerń pasuje do całości scenografii i charakteru zdjęć.


Generalnie im mniej krzykliwych kolorów, tym lepiej, wyjątek stanowią niektóre sesje dziecięce lub bożonarodzeniowe sesje, gdzie np. kolor czerwony i zielony jest jak najbardziej na miejscu.


Bardzo fajnie wychodzą zdjęcia rodzinne razem z dzieckiem na podłodze, na puchatym dywanie, z gołymi stopami, nie w butach, czy skarpetkach, dlatego warto się wcześniej do takiego pomysłu przygotować.


Czasem najlepszym rozwiązaniem jest prostota, zwłaszcza przy wspólnych zdjęciach, gdzie tematem nie są ciuszki, a wzajemne relacje, miłość i radość, po prostu pozytywne emocje. Wtedy dobrze sprawdzają się stroje proste, np. wszyscy w niebieskich dżinsach i w białych bluzkach/koszulach bez napisów.


Jeśli natomiast do sesji świątecznych lub związanych z jakąś ważną uroczystością, chcieliby Państwo wyglądać równie uroczyście, to przy doborze sukienki, garsonki, czy garnituru, proszę kierować się spójnością i harmonią kolorystyczną, tak by wszystko współgrało z pozostałymi osobami na zdjęciu.

W razie potrzeby służę radą.


Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość:


Może się tak zdarzyć, że tego dnia, kiedy przypada sesja zdjęciowa, dziecko będzie miało gorszy dzień, dlatego ogromnie ważna jest nasza cierpliwość i pogodny nastrój i nie namawianie na siłę, typu: „uśmiechnij się ładnie“. Jeśli sami będziemy odprężeni i uśmiechnięci, dziecko na pewno zrewanżuje się tym samym.

Nie zaszkodzi zabrać ze sobą jakiejś ulubionej zabawki, czy kocyka do przytulenia, a dla starszych dzieci nawet ich ulubionego smakołyka lub napoju.


Z mojej strony mogą się Państwo spodziewać wyrozumiałości i anielskiej cierpliwości. Sama jestem mamą dwóch dziewczynek, teraz już prawie dorosłych 16 i 17,5 lat, ale pamiętam doskonale, jakby to było wczoraj, że tylko cierpliwość i maksymalne okazywanie miłości pozwala podczas sesji wydobyć z dziecka, to co najpiękniejsze (błogi spokój/sen lub niepohamowaną radość i uśmiech na buzi).


W przypadku najmłodszych dzieci, zwłaszcza noworodków tego czasu i cierpliwości potrzebujemy znacznie więcej, bo wszystko dostosowujemy do naturalnego rytmu dzidziusia. I choć samych zdjęć nie robimy przecież przez 3-4 godziny, to jednak tyle czasu może potrwać pobyt w naszym studio, ponieważ musimy znaleźć czas na karmienie, przewijanie i tulenie.


Bezpieczeństwo przede wszystkim:


Wszystkie kontakty elektryczne są u nas zabezpieczone, również kanty stołu i szafek osłonięte specjalnymi nakładkami, proszę jednak o maksymalną ostrożność w nieznanym dziecku środowisku, pełnym kabli i statywów. Wszelka odpowiedzialność w czasie sesji za uszkodzenia ciała dziecka lub mienia (w tym także naszego sprzętu fotograficznego) z winy dziecka lub rodziców, spoczywa na rodzicach dziecka. Upilnowanie swoich pociech, kiedy my z mężem jesteśmy zajęci robieniem zdjęć, trzymaniem lamp i akcesoriów, to najważniejsze obok cierpliwości zadanie rodziców, ale oczywiście my też staramy się mieć oczy dookoła głowy i na pewno wszystko odbędzie się w miłej atmosferze, spokojnie i bezpiecznie.


Już nie możemy się Was doczekać.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SESJE ZDJĘCIOWE


Napisz e-maila i umów się na termin  anja.duda@hotmail.de 


lub po prostu zadzwoń  0049 176 45 82 30 60



Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie chronione są prawami autorskimi © Anja Duda


Powered by SmugMug Log In